Barcelona zaproponuje nam obejrzenie Torre Agbar

Jeżeli ciekawią nas owalne kształty budynków i już jesteśmy pod wrażeniem wieżowca 30 St Mary Axe mieszczącego się w Londynie, to koniecznie powinniśmy poszukać innych, podobnych budynków. Znajdziemy je bez problemów, a jednym z pierwszych, który wyświetli nam się w wynikach wyszukiwania, z pewnością będzie Torre Agbar mieszczący się w Barcelonie. Jeśli przyjrzymy mu się bliżej, to możemy być mile zaskoczeni tym, co on sobą przedstawia, a także  rozwiązaniami, które zostały tam wykorzystane. Torre Agbar może nas zaskoczyć swoją wielkością. Często jest tak, że budynki czy inne konstrukcje architektoniczne swój wygląd zawdzięczają jakiejś konkretnej inspiracji, którą kierował się ich pomysłodawca. Tutaj podobno Jean Nouvel zainspirował się górą znajdującą się koło Barcelony i prezentującą „falliczny kształt”. Wieżowiec wznosi się na wysokość 144 metrów, a z 38 kondygnacji, które posiada, cztery znajdują się pod ziemią.

Torre Agbar posiada ponad 30 tysięcy m2 pomieszczeń biurowych, ponad 3000 m2 pomieszczeń technicznych i ponad 8000 m2 sal, a to sprawia, że jest on trzecim co do wielkości budynkiem znajdującym się w Barcelonie. Ogólnie do jego budowy zostały wykorzystane zbrojenia betonowe, a fasada pokryta jest szkłem, co sprawia, że wspaniale się mieni i jednocześnie prezentuje się dość delikatnie. Warto się przejść i ten budynek obejrzeć nocą, a wszystko to po to, aby zobaczyć jaki efekt daje 400 lamp ledowych, które go podświetlają w różnych kolorach. Widok będzie niesamowity, a sam budynek zyska dla nas zupełnie inne znaczenie. Ciekawym rozwiązaniem, które zostało tutaj zastosowane, jest zamontowanie czujników, które na bieżąco monitorują temperaturę panującą w budynku, a następnie w zależności od otrzymanych wyników, kierują one otwieraniem i zamykaniem okien. Takie rozwiązanie ma na celu oszczędzanie energii, która jest potrzebna do klimatyzowania tych wszystkich pomieszczeń, które się tam znajdują. Jest to z pewnością jeden z najpiękniejszych budynków na świecie, a już z pewnością taki, który musimy odwiedzić, jeśli jesteśmy w Barcelonie.

Torre Agbar, ma nam naprawdę wiele do pokazania, wystarczy tylko, że poświęcimy odpowiednio dużo czasu na to, aby móc się tym wszystkim zachwycić i co więcej, żeby móc się na spokojnie zainteresować jego historią, która także jest bardzo ciekawa.