Choroby egzotyczne

Są choroby, nazwijmy je uniwersalnymi, które występują praktycznie we wszystkich regionach świata. Są również takie, które spotkać możemy wyłącznie albo niemal wyłącznie w określonych regionach. Część bakterii i wirusów może rozwijać się wyłącznie w konkretnych warunkach klimatycznych, podobnie jak chociażby część pasożytów.

Kiedy więc wybieramy się do jakiegoś egzotycznego miejsca na świecie, to musimy mieć się na baczności i uważać na egzotyczne choroby. Wiele osób, zanim z Europy wyjedzie do Azji czy też Afryki, najpierw przyjmuje odpowiednie szczepionki. Takie postępowanie jest jak najbardziej słuszne, ponieważ może nas uchronić przynajmniej przed częścią egzotycznych niebezpieczeństw.

Pamiętajmy jednak o tym, żeby zaszczepić się z odpowiednim wyprzedzeniem – nie wszystkie środki tego typu będą działały już po kilku dniach. Warto także uważać na to, co się je i pije podczas wakacji w tropikach. Poprzez pokarm i napoje możemy przecież wprowadzić do naszego organizmu niebezpieczne drobnoustroje oraz pasożyty.