Co to jest Dyscektomia?

Niektóre urazy kręgosłupa powodują, że konieczne jest poddanie się operacji. W niektórych przypadkach lekarz może skierować na dyscektomię. Oto kilka ważnych informacji, czym jest oraz na czym polega ta metoda leczenia.

Dyscektomia to zabieg, który polega na usunięciu tej części krążka międzykręgowego, która została przemieszczona. Zatem jest to usunięcie przepukliny. Operacja pozwala na zlikwidowanie ucisku na nerw, który jest przyczyną bólu i drętwienia nóg.

Jest to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów kręgosłupa. Trzeba wiedzieć, że zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa on kilkadziesiąt minut. Chirurg wykonuje cięcie wzdłuż kręgosłupa w okolicy fragmentu krążka uciskającego nerw.

Zazwyczaj ma ono około 3 cm, ponieważ taka długość pozwala sprawnie wykonać zabieg. W ten sposób lekarz ma dostęp do zwyrodniałego krążka. Wcześniej jednak musi usunąć część tkanki oraz wykonać odbarczenie nerwów.

Dzięki temu będzie można dostać się do kręgu uciskającego nerw i usunąć jego fragment. Co ważne, operacja odbywa się pod kontrolą aparatu RTG, co pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Jeśli operacja została wykonana prawidłowo, pacjent nie będzie odczuwał wcześniej doskwierającego bólu.

Czasami ból stopniowo ustępuje, a czasem całkowicie zanika od razu po zabiegu. Zazwyczaj po kilku dniach pacjent może wrócić do domu. Ważne jednak jest, aby przez kilka tygodni powstrzymywał się od wysiłku fizycznego oraz nadwyrężania pleców.

Po około miesiącu można wrócić do pracy.