Co to jest haute couture?

Niektóre fachowe terminy związane z modą możemy usłyszeć niemal na co dzień. Zdarza się, że w codziennym życiu spotykamy się z przedmiotami, które opisują. W niektórych jednak przypadkach sprawa nie jest tak prosta, a profesjonalna, „tajemna” wiedza na temat mody przeznaczona jest tylko dla osób, które ściśle interesują się tą tematyką.

Wcale nie musi tak być. Może się zdarzyć, że w prasie kobiecej czy w telewizji spotkamy się z terminem „haute couture”. Nawet, jeśli na co dzień nie skupiamy się zbytnio na modzie, warto wiedzieć, co on oznacza.

Zarezerwowany jest do określania tak zwanego „wysokiego krawiectwa”. Osoby, które zajmują się haute couture, zajmują się więc szyciem ubrań na zamówienie, przeznaczonych dla konkretnego klienta. W dzisiejszych czasach tego typu rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością, przy jednoczesnej coraz szerszej niechęci dla ubrań z tzw.

sieciówek. Warto wiedzieć, że w kulturze termin „haute couture” funkcjonuje stosunkowo od niedawna. Narodził się w 1945 roku we Francji.

Co dosyć istotne, termin ten jest objęty ochroną przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji. Dobrze o tym pamiętać, by nie uznać, że dla większego poklasku można bezkarnie wykorzystywać ten termin przy sprzedaży ubrań.