Co to jest mała czarna?

Czasami może się wydawać, że niektóre określenia, używane przez nas na co dzień, związane są przede wszystkim z kolokwialnym językiem. Nie zawsze jednak musi to być prawda. Przykładem tego jest popularny termin „mała czarna”.

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest całkowicie nieoficjalny, od jego stosowania nie stronią również te osoby, które profesjonalnie zajmują się tematyką mody. Tak zwana „mała czarna” przez wiele osób uznawana jest za podstawę kobiecej garderoby. Termin ten odnosi się do krótkiej sukienki w czarnym kolorze, która charakteryzuje się nieskomplikowanym krojem.

Stanowi ona bazę do stworzenia rozmaitych strojów na różne okazje. Dzięki odpowiednim dodatkom, może z powodzeniem pełnić rolę sukienki koktajlowej. Z kolei w innym zestawieniu, na przykład połączona z oficjalną marynarką, może stanowić świetny strój, jak najbardziej odpowiedni na oficjalne spotkanie biznesowe.

Mała czarna swoją popularność zyskała dzięki sławnej projektantce mody, Coco Chanel. To właśnie ona zaczęła ją promować w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Warto wiedzieć, że zaprojektowana przez Chanel sukienka miała taki krój, który świetnie prezentował się na kobiecie o każdej sylwetce.

Co ciekawe, ze względu na szeroką dostępność i ujednoliconą kolorystykę magazyn Vogue nazywał ten model sukienki „ford”.

tdu.com.pl