Hagia Sophia znana jest wszystkim

Są takie budowle, które znane są wszystkim ludziom na świecie, choć wiadomo, że nie wszyscy je widzieli. Do jednych z nich, z pewnością zalicza się dawna Świątynia Mądrości Bożej, znana szerzej jako Hagia Sophia. Już sam jej wygląd powinien nas zachęcić do osobistego zapoznania się z tym miejscem, ale także powinniśmy popatrzeć na to jaka była jej historia, bo najpierw była świątynią chrześcijańską, a następnie meczetem.

Obecnie jest muzeum, które wywrze na nas spore wrażenie, jeśli chodzi o jej wielkość i wspaniałości, z którymi możemy spotkać się w środku. Budynek i wszystko wewnątrz robią ogromne wrażeniem Warto popatrzeć na zdjęcia prezentujące ten określony budynek, bo już na nich widać, że jest to wspaniałe miejsce, które powinniśmy uwzględnić w swoich podróżniczych planach. Wysokość całkowita jaką posiada Hagia Sophia wynosi 55,6 m, a po przemienieniu jej w meczet i dobudowaniu czterech minaretów, wygląda trochę jakby miała cztery wieże.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Hagia Sophia zwieńczona jest ogromną kopułą, która sama w sobie robi już niesamowite wrażenie, a jeśli mamy czas i ochotę, to warto zajrzeć do środka. Wówczas okaże się, że będziemy mogli podziwiać różnego rodzaju mozaiki, które nadają temu wnętrzu niesamowitego stylu. Ponieważ dwa razy była burzona, dwa razy była odbudowywana i raz przebudowywana, możemy się tutaj spotkać z różnymi stylami architektury, a co się z tym wiąże, mamy pewność, że będziemy mogli podziwiać, jak to wszystko się ze sobą łączy i dopełnia.

Możemy się czuć przytłoczeni jej wielkością jednak warto zwrócić uwagę, że jest ona zbudowana na planie centralnym, a całość jest podtrzymywana na czterech potężnych filarach, które rozmieszczone są w narożach, a także na aż 107 kolumnach, które mają za zadanie utrzymanie całości. Będąc już w środku powinniśmy się przyjrzeć materiałom, które zostały tam wykorzystane: ciemnoszary marmur, zielony marmur, a także złoto wykorzystane przy tworzeniu mozaik. To wszystko sprawia, że w środku jest bogato, ale jednocześnie cała konstrukcja zapewnia przestronność i daje wrażenie, jakby cała kolumna unosiła się w powietrzu.

Odwiedzając tę budowlę, możemy być pewni, że będziemy pod wrażeniem ówczesnej architektury. Dlatego właśnie warto poświecić na to zwiedzanie trochę więcej czasu, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko na spokojnie będziemy mogli zobaczyć i nigdzie nie będziemy musieli się spieszyć.

www.polandonscreen.pl