Ile może przeżyć człowiek?

Średnia długość ludzkiego życia zmieniała się na przestrzeni wieków. Również dzisiaj, w XXI wieku, jest ona różna w różnych krajach.

Są takie państwa w Afryce, w których wynosi ona mniej niż sześćdziesiąt lat, podczas gdy w tej bogatszej części Europy zbliża się ona do lat osiemdziesięciu. Ciekawe, jak długo mógłby przeżyć człowiek w idealnych warunkach? Na długość naszego życia wpływa wiele różnych czynników, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Mówi się, że długowieczność można mieć zapisaną w genach i z pewnością jest w tym sporo prawdy. Wpływa na nią także tryb życia, jaki prowadzimy oraz opieka medyczna, jaką mamy do dyspozycji.

Co ciekawe, kobiety praktycznie we wszystkich częściach świata żyją dłużej od mężczyzn. Czy na przykład w następnym wieku ludzie będą spokojnie dożywać stu pięćdziesięciu lat? Jaka jest maksymalna bariera w tej kwestii i czy już się do niej zbliżyliśmy? Na tak postawione pytania nikt nie zna jeszcze odpowiedzi, chociaż pewnie istnieje już sporo hipotez poświęconych temu zagadnieniu.

www.translacja.net.pl