Intel

Najbardziej rozpoznawalnym koncernem, który zajmuje się produkcją sprzętu komputerowego lub w tym procesie uczestniczy jest z pewnością amerykańska firma Intel. Układy scalone, które produkuje ta firma jest obecnie częścią większości komputerów osobistych, z których korzystamy na co dzień.

Firma została założona w 1968 roku, a jej nazwa nawiązuje do tego, czym zajmuje się firma (Integrated Electronics – układy scalone). Intel zajmuje się produkcją mikroprocesorów, płyt głównych i tzw.

chipsetów, czyli specjalnych układów scalonych, które zajmują się organizacją przepływu informacji pomiędzy podzespołami wchodzącymi w skład całego systemu. W początkowym okresie działalności Intela na rynku sprzętu komputerowego, firma przede wszystkim zajmowała się produkcją pamięci RAM.

Pierwszy procesor zaprezentowała ona dopiero w 1971 roku. Współcześnie rodzina procesorów, którą stworzył Intel czyli Pentium występuje w kilku wersjach w zależności od jego przeznaczenia.

Firma Intel należy do największych przedsiębiorstw na świecie, które zajmują się lub są powiązane z informatyką. Główna siedziba firmy znajduje się w stanie Kalifornia, w mieście Santa Clara.