Masaż i rehabilitacja dla osób starszych.

Masaż nie tylko odpręża ciało i umysł, ale pomaga w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Dlatego fizjoterapeuci chętnie zalecają tego typu zabiegi przy prowadzeniu rehabilitacji. Obejmują one nie tylko osoby młode, ale także seniorów. Jak można wspomóc ich postępy w rehabilitacji poprzez wykonywanie masażu? Jak powinien przebiegać masaż w przypadku seniorów? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Specjalne masaże adresowane do seniorów

Istnieje kilka typów masaży zalecanych przez fizjoterapeutów dla starszych pacjentów.

Na czele znajduje się popularny masaż leczniczy. Jego głównym zadaniem jest rozluźnienie napiętych mięśni, usuwanie powstałych obrzęków, przyspieszenie procesu zdrowienia, a także łagodzenie bólu różnych części ciała. Masażyści wykonują go po operacjach i różnego typu urazach, w przypadkach występowania uciążliwych nerwobólów i zwyrodnienia stawów w układzie kostnym. Oprócz tej formy masowania istnieje specjalny masaż przeznaczony jedynie na kręgosłup. Jego adresatami są głównie osoby mające kłopoty z kręgosłupem, skarżące się na jego ból.

Często przyczyną schorzenia jest zbyt duże obciążenie poszczególnych odcinków kręgosłupa lub jego całości, dzięki zabiegowi masażu objawy obciążenia powoli ustępują. Wykonuje się go na wszystkich częściach kręgosłupa. Kolejnym rodzajem jest masaż limfatyczny, jakiego cel to drenaż. Przeciwdziała zbyt natężonemu gromadzeniu się limfy. Osoby mające spore obrzęki także są mu poddawane, ponieważ prowadzi do ich likwidacji.

Dzięki jego stosowaniu dochodzi do znacznie przyspieszonego gojenia. Zanika również uczucie ciężkości np. nóg. Warunkiem skuteczności wszystkich wyżej opisanych masaży jest ich regularne wykonywanie. Brak regularności nie da żadnych długotrwałych efektów.

ortezy