Plemię Himba

Kobiety tego plemienia nazywa się najpiękniejszymi w Afryce. Dbanie o ciało jest niezwykle ważnym elementem życia tej społeczności. Panie znaczną część dnia przeznaczają na pielęgnację i upiększanie się, choć w trochę innym wydaniu niż przywykli Europejczycy.

Na przykład naszyjnik Himba może ważyć nawet dziesięć kilogramów. Powstaje z drucianych zwojów, fragmentów oszlifowanych śrub, kości, skóry, rzemieni i wszystkiego, co jeszcze można wykorzystać dla potrzeb biżuterii. Muszle na przykład uchodzą tu za symbol płodności – dlatego też wszystkie kobiety z upodobaniem noszą muszle nawet wielkości dłoni.

Bransoletki noszone na kostce są odzwierciedleniem liczby posiadanych dzieci. Pasy i spódniczki mają podkreślić pełne biodra (dowód na zdolność do wydania na świat grupy potomstwa). Ale to, co najbardziej wyróżnia Himba na tle innych plemion to wszędobylski czerwony barwnik – otjize.

Postaje z połączenia popiołu, masła, olejków roślinnych oraz ceglastej gliny zwanej ochrą. Ten swoisty makijaż jest powtarzany codziennie i trwa kilka godzin. Kosmetyk ma pokrywać całe ciało – od włosów splatanych w drobne warkoczyki, aż do stóp.