Rehabilitacja podczas uszkodzenia splotu ramiennego

Zdarza się, że podczas porodu dochodzi do uszkodzenia splotu ramiennego. Wtedy bardzo ważną rolę w leczeniu i przywróceniu sprawności ręki odgrywa rehabilitacja. Przy uszkodzeniu splotu ramiennego rehabilitację można rozpocząć już u kilkudniowych noworodków.

Ważne jest jednak, aby zasięgnąć opinii lekarza specjalisty oraz rehabilitanta. Na początku rehabilitacja polega na prawidłowym układaniu bezwładnej ręki. Później można przystąpić do masaży i odpowiednich ćwiczeń.

Warto, aby fizjoterapeuta zaprezentował, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia prawidłowo, aby przyniosły oczekiwane rezultaty. Przy wykonywaniu ćwiczeń należy zwracać uwagę, aby nie doszło do zwichnięcia kości ramienia, o co nie trudno przy bezwładnej ręce. Ważne jest, aby ćwiczenia odbywały się regularnie, nawet kilka razy dziennie w trakcie zabawy.

Do rehabilitacji mogą przydać się sprzęty, które można zakupić w sklepie medycznym – piłka, wałek czy stymulator mięśni. Oprócz odpowiednio wykonywanych ćwiczeń, w rehabilitacji znaczenie ma także utrzymanie ciepła. Trzeba wiedzieć, że bezwładna ręka na początku jest chłodna i słabo ukrwiona.

Z tego powodu należy zakładać na rękę dziecka rękaw wykonany z materiałów utrzymujących ciepło, takich jak na przykład wełna. W przywracaniu sprawności ręki należy także uczyć dziecko korzystania z niej przy codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się czy mycie. Pomocne mogą być także masaże wibracyjne, zabiegi z wykorzystaniem lasera oraz elektrostymulacja.

https://sklepmedicast.pl/