Sydney Opera House

Do najbardziej interesujących budynków na świecie można śmiało zaliczyć Sydney Opera House. Obiekt ten zawdzięcza swe istnienie konkursowi na gmach opery, który zorganizowano w latach 50.

XIX wieku. Na konkurs wpłynęło mnóstwo prac z trzydziestu dwóch krajów, jednak laureatem w 1957 roku został architekt duńskiego pochodzenia – Jorn Utzon.

Prace nad budową opery rozpoczęły się w 1959 roku, lecz przez niezgodność jej realizatorów budowa obiektu znacznie się przeciągnęła. Co więcej, wzrosły również koszty realizacji tego projektu.

W 1966 roku miejsce Utzona zajęli australijscy architekci. Budowa Sydney Opera House trwała w sumie szesnaście lat, czyli o wiele dłużej, niż na początku zakładano.

Dach budynku zrobiony został z dachówki ceramicznej w białym kolorze. Opera posiada w sumie pięć sal, gdzie odbywają się koncerty, balety oraz przedstawianie teatralne.

W budynku znajdują się ponadto dwie restauracje oraz kino. Opera w Sydney stanowi obecnie niezaprzeczalny symbol tego miasta i budzi podziw turystów z różnych zakątków świata.