Zalety i wady rozwoju cywilizacji

Bardzo wielu z nas uważa, że wiek, w którym żyjemy czyli dwudzieste pierwsze stulecie jest najpiękniejszym wiekiem ze wszystkich. Przecież mamy Internet i telefony komórkowe. Możemy się skontaktować z każdym, o dowolnej porze i w dowolnym miejscu na świecie.

Wszędzie możemy pojechać i wszystko zobaczyć. Mamy nieograniczony dostęp do wiedzy. Jesteśmy niesamowitymi szczęściarzami! Czy aby na pewno? Niestety wraz z rozwojem cywilizacji pojawiło się wiele chorób, które określane są właśnie jako choroby cywilizacyjne.

Jakie to choroby? To dolegliwości zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej bo współczesny świat „atakuje” nas różnymi kanałami. A więc są to zarówno nerwice i choroby takie jak różne stadia depresji, ale i zaburzenia odżywiania jak choćby anoreksja, bulimia czy otyłość. Nadwaga często przeradza się w inne choroby, jak choćby problemy z sercem prowadzące do zawału czy miażdżycę.

Oczywiście choroby cywilizacyjne naszego wieku to także AIDS, który pojawił się już w wieku poprzednim i różnego rodzaju nowotwory, z którymi lekarze jeszcze sobie nie radzą.