Kręcz szyi i jego leczenie

Kręcz szyi i jego leczenie

Kolejną wadą, której warto poświęcić nieco uwagi i która stosunkowo często występuje u dzieci to kręcz szyi. Nie jest to wada rozwojowa, to znaczy nie jest wywołana niewłaściwym rozwojem dziecka w okresie życia płodowego ani defektem genetycznym. Zazwyczaj ma charakter nabyty, a problemy zaczynają się już podczas narodzin. Przeciskając się przez kanał rodny maluch uszkadza swój mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy zlokalizowany w szyi. Stopniowo uszkodzenie ulega zbliznowaceniu, a mięsień skraca się.

Przeczytaj również: Rekonstrukcja więzadeł stawu kolanowego (ACL)

Inną przyczyną wystąpienia kręczu jest nieprawidłowe ułożenie płodu w łonie matki, jednak również nad tym nie ma efektywnej kontroli. Jakie są zatem objawy tej niepokojąco brzmiącej wady? Już dotykając szyję niemowlaka można zorientować się, że coś jest nie w porządku. Mięsień, który został uszkodzony jest nabrzmiały i twardy, bez problemu da się go wyczuć dłonią. Plusem sytuacji jest to, że dziecko nie odczuwa bólu. Niestety maleństwo ułożone na plecach lub brzuchu przechyla głowę w kierunku skrócenia, a to problem.

Przeczytaj również: Rehabilitacja podczas uszkodzenia splotu ramiennego

Skutkiem jest brak zainteresowania jedną stroną ciała, ręka po stronie skrócenia rzadko się porusza. Ułożenie to należy szybko skorygować, bo w przeciwnym razie może dojść do zwyrodnienia kręgosłupa i asymetrii. Pociecha może nie rozwijać się w prawidłowy sposób. Diagnostyka kręczu odbywa się poprzez badanie USG szyi. To najlepszy sposób, aby jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną odchylenia główki jest właśnie on.

Przeczytaj również: Co to jest Dyscektomia?

Jeśli domniemania się potwierdzą, konieczna będzie rehabilitacja. Polega ona między innymi na masażach i ćwiczeniach.